واحد آمار و  فناوری اطلاعات شهرداری اقبالیه

این واحد به منظور توسعه و ساماندهی استفاده از فناوری اطلاعات در شهرداری اقبالیه و ایجاد بستر لازم بمنظور پیاده سازی اتوماسیون و استفاده از سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری در ارائه خدمات روزمره با کیفیت و سرعت بیشتر به شهروندان فعالیت می‌نماید. با عنایت به مشکلاتی که امروزه شهروندان و شهرداری ها با آنها مواجه می باشند، فناوری اطلاعات که مبتنی بر سرعت و دقت می باشد تنها گزینه ای است که می تواند کمبود نیروی انسانی و همچنین افزایش روزافزون تقاضای خدماتی را که از نهادهای خدمات رسان مطالبه می شود، جبران نماید.تدوین سیاست های این واحد بر اساس انتخاب سه هدف عمده ذیل صورت گرفته است و در تمام جهت گیری ها در تلاش هستیم تا به این سه هدف که قطعا در راستای تحقق دولت الکترونیک بوده و همگام با سیاستهای کلی دولت می باشد، دست یابیم.

  • بعنوان اولین هدف درتلاش هستیم تا رایانه به عنوان یک ابزار کار بر روی میز کار کارکنانشهرداری قرار گیرد.

انتخاب این هدف بدین معناست که بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری بگونه ای فراهم گردند که طیف های مختلف کارکنان شهرداری برای انجام کارهای روزمره خود بگونه ای از رایانه استفاده نمایند و در این راستا با تدوین برنامه های لازم برای شهرداری و واحدهای تابعه در یک زمانبندی 1 الی 2 ساله به پیش می رویم

  • در دومین هدف به دنبال استقرار مکانیزمهایی هستیم تا با استفاده از آنها ضمن ایجاد محتوای دیجیتالی، گردش اطلاعات بین واحدها و توابع شهرداری و سازمانهای تابعه و همچنین تمام نهادهایی که به نحوی با شهرداری در ارتباط هستند بصورت الکترونیکی صورت گیرد.

تحقق این هدف علاوه بر ایجاد سرعت بسیار بالا در تبادل اطلاعات و آگاهی آنی سازمانها از نقطه نظرات و مکاتبات یکدیگر و به اشتراک گذاری منابع اطلاعاتی که در تصمیم گیری های سازمانی بسیار مفید و باارزش می باشد، نسبت به تسریع در حل مشکلات مردم تاثیرگذار بوده و با کاهش تردد بین سازمانها در مواردی نظیر ترافیک، مصرف سوخت، کاهش نیروی انسانی، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، جلوه های دیگری از مزایای استفاده از فناوری اطلاعات را آشکار می سازد. برای تحقق این هدف بازه ای 2 الی 3 ساله از یک زمانبندی 5 ساله را در نظر گرفته ایم

  • در سومین هدف و به جهت نزدیک شدن به مفهوم شهروند، شهر و شهرداری الکترونیک، در تلاش خواهیم بود تا بگونه ای بستر سازی نماییم که با استفاده از فناوری اطلاعات، خدمات مورد تقاضای شهروندان از طرق ممکنه و با حداقل نیاز به حضور فیزیکی شهروند و با ایجاد فضاهای مجازی پاسخ داده شود.

در راستای دست یابی به این هدف، فرآیندهای روزمره شهرداری با ایجاد فرم های الکترونیکی (EFORM) از روش های دریافت مجازی نظیر اینترنت، پیام کوتاه، تلفن گویا و … در اختیار شهروندان قرار گرفته، اطلاعات ارسالی آنان دریافت، خدمات مورد تقاضا بررسی و پاسخ لازم جهت استفاده شهروند از همان کانالهای ارتباطی در اختیارشان قرار می گیرد. تحقق این اهداف در آخرین مراحل زمانبندی 5 ساله مورد انتظار خواهد بود.

این سازمان بااهداف تدوین واجرای برنامه های مدرن IT کلیه سازمانها شهرداری اقبالیه وهمچنین بستر سازی جهت استفاده از نرم افزارهای به روز دنیا جهت رفاه حال همشهریان مراجعه کننده به شهرداری وهمچنین جمع آوری آمار وعملکرد واحد های زیر مجموعه شهرداری جهت ارائه گزارش کلی به شهردار محترم تشکیل شده است.

 

فعالیت های سازمان

واحد فناوری اطلاعات شهرداری اقبالیه به عنوان نهاد متولی اجرای پروژه های فناوری اطلاعات در شهرداری نقش هماهنگ کننده ی فرآیندها برای تحقق شهرداری الکترونیکی و شهر الکترونیکی را بر عهده دارد.لذا تحقق این امر ، وجود پیش فرضهایی را ضروری می نماید.به این منظور،واحد فناوری اطلاعات باید به انجام وظایفی در جهت پیشبرد اهداف مذکور بپردازد که به قرار ذیل است:

تشکیل بانک های اطلاعاتی وسیستم های جامع اتوماسیون اداری به منظور جمع آوری ،تدوین،نگهداری وبه روز رسانی واستنتاج کلیه آمارواطلاعات مدیریت شهری وارائه گزارش های توصیفی و تحلیلی مرتبط با برنامه ریزی شهری و شهرداری واطلاع رسانی مفید وموثر.

ایجاد شبکه های داخلی،اطلاع رسانی و فراهم آوردن زمینه های لازم برای توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباط در شهرداری و برقراری ارتباط با سایر ادارات،نهادها وشرکتها و موسسات و….ارائه خدمات آماری و فن آوری اطلاعات.

مکانیزه کردن سیستم های موجود و موردنیاز شهرداری نظیر حقوق ودستمزد وامور پرسنلی،حسابداری،انبار،اموال و……….

تحقیق و پژوهش وکسب آخرین دستاوردهای علمی وتجربی در زمینه فن آوری های جدید در شهرداری.

فراهم آوردن زمینه های لازم برای ایجاد منطقی بین شهرداری اقبالیه باسایر شهرداریهای کشور بانظارت وتایید وزارت کشور.

نیازسنجی،امکان سنجی،تجزیه و تحلیل،طراحی ،برنامه نویسی،پیاده سازی،نصب،تست وراه اندازی و پشتیبانی ،آموزش و همچنین مدیریت کلیه سیستم های رایانه ای شهرداری و موسسات،شرکتهای وابسته و تابعه اعم از سخت افزاری شبکه،وب سایت و……….

اهتمام در امر آموزش علوم وفنون رایانه ای برای کلیه کاربران به طرقی که وزارت کشور اعلام وابلاغ نماید.

راه اندازی و مدیریت سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی(GIS) وبانکهای اطلاعاتی نقشه ای در شهرداری و نرم افزارهای مربوطه.

پشتیبانی همه جانبه کلیه فعالیت ها رایانه ای درشهرداری وایجاد شبکه وپایگاههای اطلاع رسانی مدیریت شهری در جهت اجرای طرح تکریم ارباب رجوع.

سازمان می تواند با رعایت مقررات مربوطه علاوه بر انجام فعالیت های رایانه ای مربوط به شهرداری در برگزاری نمایشگاه ها،بازارشناسی،بازارسازی وبازاریابی فعالیت داشته باشد تا بتواند بخشی از هزینه های سازمان را تامین نماید.

اهتمام در رعایت کلیه استاندرها و ضوبط مربوط به استفاده از سیستم های مربوط به امور آمار اطلاعات وخدمات کامپیوتری(سخت افزار،نرم افزار،شبکه) که توسط مراجع ذیصلاح تعییین و ازسوی وزارت کشور ابلاغ میگردد.

توسعه وبهسازی ونگهداری سیستم های کامپیوتری از طریق تشکیل کمیته های تخصصی تحلیلی سیستم دهی و ارائه آنچه جوابگوی نیاز کلیه واحدهای شهرداری باشد.

 

Skip to content